Кафедра генетики, селекції рослин та біотехнології
Постійний URI для цієї колекції
Огляд
Перегляд Кафедра генетики, селекції рослин та біотехнології по Дата випуску
Результати на сторінці
Параметри сортування
-
МатеріалІндивідуальні особливості насінників цукрових буряків.(Книга 1 ІЦБ УААН К., 1998) Небиков, М.В. ; Манько, Олександр Андрійович
-
МатеріалВзаємозв'язок між стійкістю до ризоманії та іншими хворобами цукрових буряків(Інституту цукрових буряків УААН, 2000) Роїк, М.В. ; Манько, Олександр Андрійович
-
МатеріалНасінництво кукурудзи за класичною методикою та з використанням технології in vitro(Біла Церква, 2004) Рябовол, Людмила Олегівна ; Опалко, Анатолій Іванович ; Поліщук, Валентин Васильович ; Запорожець, Жанна МиколаївнаВисоковрожайні гібриди кукурудзи можна одержати від схрещування різних за тривалістю вегетаційного періоду батьківських форм. У більшості гібридних комбінацій селекціонери застосовують в якості материнської форми більш пізньостиглі компоненти, тоді як батьківської – ранньостигліші.
-
МатеріалВплив видалення листя з материнських форм кукурудзи під час кастрації на врожай гібридного насіння(К.: ЕКМО, 2004) Запорожець, Жанна МиколаївнаНаведено дані щодо впливу видалення верхнього листя під час кастрування материнських форм (лінії Цг10зм та гібрида Мир) на врожай гібридного насіння кукурудзи.
-
МатеріалВплив густоти рослин на врожайність інбредних ліній та гібридів кукурудзи(Умань, 2004) Запорожець, Жанна Миколаївна ; Савченко, Світлана ПетрівнаВ умовах Лісостепової зони України кукурудзі належить провідна роль як культурі широкого використання. Для одержання високоякісного гібридного насіння потрібно дотримуватись оптимальної агротехніки, одним з елементів якої є густота стояння рослин. Особливо важливо при вирощуванні батьківських форм гібридів кукурудзи вибрати для кожної лінії чи гібрида відповідну до генотипу густоту, яка дозволить досягти максимальної врожайності насіння, не погіршуючи при цьому його якісних показників.
-
МатеріалЗближення строків цвітіння компонентів гетерозисних гібридів кукурудзи(Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004) Запорожець, Жанна МиколаївнаПри схрещуванні різних за тривалістю вегетаційного періоду батьківських форм виникає різниця в їх цвітінні. Ефективним способом зближення строків цвітіння компонентів гетерозисних гібридів кукурудзи є сівба їх в різні строки, що і підтверджується нашими дослідженнями.
-
МатеріалСпособи зближення строків цвітіння батьківських форм гібридів кукурудзи(Умань, 2004) Запорожець, Жанна МиколаївнаНаведено дані щодо основних способів зближення строків цвітіння різних за тривалістю вегетаційного періоду батьківських форм – середньопізньої лінії Гк26 та ранньостиглої Чк73.
-
МатеріалПараметри адаптивної здатності й стабільності інбредних ліній кукурудзи в умовах Правобережного Лісостепу України(Оброшино, 2005) Савченко, Світлана ПетрівнаПеред сучасною селекцією кукурудзи стоїть завдання не тільки підвищити продуктивність рослин, але і поєднати її зі стійкістю до абіотичних і біотичних умов середовища. У зв’язку з цим увагу дослідників привертають методи оцінки параметрів адаптивної здатності й стабільності генотипів.
-
МатеріалВплив всівання батьківського компонента на урожайність і якість гібридного насіння кукурудзи(Умань, 2005) Запорожець, Жанна МиколаївнаВказані можливості та переваги використання нової схеми сівби на ділянках гібридизації кукурудзи – всівання батьківської форми у міжряддя материнської.
-
МатеріалОсобливості успадкування генних комплексів ознаки ламкості стебла кукурудзи(Львів, 2006) Савченко, Світлана ПетрівнаУ кукурудзи — Zea mays L. — ідентифіковано понад 50 генів, що контролюють форму і структуру вегетативних органів (Подольская, Шмараев, 1988). Дія багатьох генів безпосередньо пов’язана з розвитком всіх вегетативних органів рослини (контроль над формуванням структури листя, стебла та коренів). Ламкість стебла, мітелки та інших частин рослин кукурудзи обумовлена геном bk2, дія якого проявляється на стадії формування п’ятого листка. Рослини, гомозиготні за геном bk2, характеризуються низькою стійкістю до несприятливих факторів, схильністю до вилягання. Загальна кількість генів, що контролюють стійкість проти вилягання, коливається від 1 до 15 (Грушка, 1965). Стійкість до вилягання позитивно корелює з міцністю кореневої системи і негативно — з довжиною міжвузля, висотою прикріплення качана і кущистістю рослин.
-
МатеріалВплив схем розміщення компонентів гетерозисних гібридів кукурудзи на якість гібридного насіння(Львів, 2006) Запорожець, Жанна МиколаївнаВажливим резервом підвищення продуктивності кукурудзи і збільшення валових зборів зерна є широке впровадження нових гібридів різних груп стиглості, які характеризуються високим ефектом гетерозису і потенціалом урожайності (Козубенко, Гурьева, 2000, Опалко та ін., 2005). Гетерозис підвищує врожайність гібридної рослини, прискорює її дозрівання, підвищує стійкість проти шкідників і хвороб (Чучмий, Моргун, 1990). Прояв гетерозису і якість гібридного насіння значною мірою обумовлюються рівнем гібридності, який залежить від якості запилення. Високоякісне насіння можна одержати лише за великого надлишку пилку, на якому ґрунтується генетика селективного запліднення.
-
МатеріалВипробування інбредних ліній кукурудзи за основними господарсько-цінними ознаками(Умань, 2006) Савченко, Світлана Петрівна ; Ковальчук, Ігор Васильович ; Поліщук, Валентин ВасильовичОдна із головних умов успішної селекційної роботи з кукурудзою є широке використання генетичного різноманітного матеріалу, в основному інбредних ліній різного еколого-географічного походження, які мають комплекс господарсько-біологічних ознак та властивостей. Такі лінії після попереднього вивчення фенотипової і генотипової структури можуть використовуватись у якості батьківських форм гібридів різного господарського призначення.
-
МатеріалПередпосівна обробка насіння кукурудзи рістрегулюючими чинниками як спосіб зближення термінів цвітіння різних за тривалістю вегетаційного періоду компонентів гібриду(Умань, 2006) Запорожець, Жанна МиколаївнаПри схрещуванні різних за тривалістю вегетаційного періоду батьківських форм виникає різниця в їх цвітінні. Ефективним способом зближення строків цвітіння компонентів гетерозисних гібридів кукурудзи є передпосівна обробка насіння рістрегулюючими сполуками, що і підтверджується нашими дослідженнями.
-
МатеріалЕфективність використання різних критеріїв оцінювання скоростиглості інбредних ліній кукурудзи в умовах Лісостепу(К.: Логос, 2007) Савченко, Світлана ПетрівнаОдним з важливих завдань у селекції кукурудзи є отримання ранньостиглих і високопродуктивних гібридів, створення яких потребує аграрне виробництво Лісостепу України, тому що середньопізні, а особливо пізньостиглі генотипи Zea mays L. не завжди завершують формування стиглого зерна впродовж безморозного періоду [1]. Тому головною умовою успішної селекційної роботи з кукурудзою є широке використання генетично-різноманітного матеріалу, різного еколого–географічного походження, які мають комплекс господарсько–біологічних ознак і властивостей. На базі таких популяцій створюється гомогенний матеріал – інбредні лінії різного походження, після попереднього вивчення фенотипової і генотипової структури їх можуть використовувати в якості компонентів гібридів різного господарського призначення [2].
-
МатеріалЕкологічна пластичність сортів пшениці озимої (Truticum аestivum L.) в умовах Черкаської області(2008, 2008) Новак, Жанна Миколаївна ; Швиденко, В.Л. ; Новак, Андрій Васильович ; Жекова, Ірина ОлегівнаНаведено результати урожайності післяреєстраційних випробувань сортів озимої м’якої пшениці на чотирьох сортовипробувальних станціях Черкаської області.
-
МатеріалДинаміка розвитку селекції пшениці в Україні(Умань, 2008) Новак, Жанна МиколаївнаУ світі щорічно вирощується близько 2 млрд. т зерна, з яких 570-580 т припадає на пшеницю. Хоча Україна входить до двадцятки країн – найбільших виробників цієї культури, але урожай її у господарствах нашої країни значно поступається країнам Західної Європи. Тому зростання врожайності пшениці в Україні залишається актуальної проблемою.
-
МатеріалФормотворчий процес у гібридів спельти та м’якої пшениці(Харків: СПД ФО Михайлов Г.Г., 2008) Новак, Жанна Миколаївна ; Жекова, Ірина ОлегівнаМ’яка пшениця надзвичайно широко розповсюджена на земній кулі та найбільш багата за різновидним та сортовим складом. Спельта (Т. spelta) - давня європейська пшениця, яка характеризується невибагливістю до умов вирощування, але має важкий обмолот зерна та ломкість колосу.
-
МатеріалФормування листкової поверхні різними генотипами кукурудзи залежно від густоти рослин(Умань, 2008) Новак, Жанна МиколаївнаВстановлення оптимальної густоти інбредних ліній та гібридів кукурудзи є необхідним для розкриття їх генетичного потенціалу. За надмірного загущення погіршується якість насіння та значно знижується індивідуальна продуктивність рослин, а за недостатнього – нераціонально використовуються земельні ресурси [1-3]. Одним з елементів, які характеризують розвиток рослин, є площа листкової поверхні. Залежність цього показника від густоти рослин висвітлює реакцію різних генотипів на загущення.
-
МатеріалУрожайність і якість гібридного насіння кукурудзи залежно від розміщення материнських та батьківських форм(Суми, 2008) Новак, Жанна МиколаївнаНаведена залежність урожайності та елементів якості гібридного насіння кукурудзи: схожості, енергії проростання, маси 1000 насінин залежно від схем сівби вихідних компонентів.
-
МатеріалБіологічна активність ґрунту під посівами гороху, пшениці озимої та буряків цукрових на фоні різних заходів основного обробітку(Умань, 2009) Крижанівський, Віталій ГригоровичВажливу роль у підвищенні родючості ґрунту відіграють ґрунтові мікроорганізми. В процесі їх життєдіяльності в ґрунті мінералізуються рослинні рештки з утворенням доступних для рослин елементів живлення. Забезпеченість рослин поживними речовинами залежить не тільки від кількості внесених добрив, а й від біологічної активності ґрунту. Ґрунтова мікрофлора бере участь у формуванні і регулюванні практично всіх агрономічноцінних властивостей ґрунту. Однак до найбільш важливих, що зумовлюють стратегію ґрунтової родючості, належить склад мікробних ценозів та біологічна активність ґрунту.