Структура сумарного водоспоживання кукурудзи

Немає доступних мініатюр
Дата
2019
Автори
Кирилюк, Володимир Петрович
Назва журналу
ISSN журналу
Назва тома
Видавець
Видавничо-поліграфічний центр «Візаві»
Інструкція
У статті представлені результати вивчення сумарного і середньодобового водоспоживання кукурудзи на зерно за міжфазними періодами при різному вологозабезпеченні вегетаційного періоду. Основним джерелом вологозабезпечення рослин кукурудзи на зерно є опади вегетаційного періоду, тому був проведений аналіз погодних умов за 2010-2016 рр. Вологозабезпеченість вегетаційного періоду значно впливала на структуру сумарного водоспоживання кукурудзи на зерно. Сумарне водоспоживання кукурудзи на зерно у середньовологі періоди вегетації змінювалося від 3164 до 4192 м3/га, середні за вологозабезпеченням періоди вегетації – від 3277 до 4174 м3/га, середньопосушливі – від 2508 до 3507 м3/га; посушливі вегетаційні періоди – 2708 до 2917 м3/га. Частка атмосферних опадів в загальній витраті води кукурудзи на зерно становила від 48,7 до 95,2%, відповідно ґрунтової вологи від 51,3 до 4,8% в залежності від вологозабезпеченні вегетаційного періоду.
Опис
Вологозабезпеченість посівів кукурудзи на зерно формувалася залежно від погодних умов у роки досліджень. Сумарне водоспоживання кукурудзи на зерно залежало від вихідних запасів вологи в ґрунті, кількості опадів і метеорологічних умов продовж вегетації. Більшу частину витрат (окрім посушливих вегетаційних періодів) у сумарному водоспоживанні пшениці озимої складали опади вегетаційного періоду. У початкові фази росту і розвитку, кукурудзи на зерно споживала незначну кількість води, хоча запаси її в ґрунті зазвичай були достатніми. Найбільша кількість вологи кукурудза на зерно споживає в період цвітіння – молочна стиглість. За цей час рослинами було витрачено від 594 до 777 м3/га вологи. В структурі водоспоживання в період цвітіння – молочна стиглість на опади припадало 21,7–37,7%, а використання ґрунтової вологи – 62,3–78,3%.
Ключові слова
кукурудза на зерно, вологозабезпечення, запаси продуктивної вологи, сумарне водоспоживання
Бібліографічний опис
Кирилюк В.П. Структура сумарного водоспоживання кукурудзи. Вісник Уманського національного університету садівництва. 2019. Вип. №2. С. 23–27.