Господарська діяльність підприємств молокопереробної галузі харчової промисловості України.

Немає доступних мініатюр
Дата
2020
Автори
Мудрак, Руслан Петрович
Назва журналу
ISSN журналу
Назва тома
Видавець
Західноукраїнський національний університет
Інструкція
Вступ. Невід’ємною складовою повноцінного харчування людини, особливо в дитячому та літньому віці, є споживання молочних продуктів, що містять незамінні поживні речовини у такій кількості та формі, які не зустрічаються більше ні в яких інших продуктах харчування – молочний білок та жир, лактоза, молочнокислі бактерії, ферменти, мінеральні речовини, вітаміни A і D тощо. Молокопереробна галузь є надзвичайно важливим сектором суспільного виробництва, який виконує не лише важливу економічну функцію. Мета. Дослідження особливостей господарської діяльності підприємств молокопереробної галузі харчової промисловості України. Результати. У статті проведено дослідження, що виявило спадний тренд у кількості молокопереробних заводів України, які в цілому збільшують обсяги виробництва молочної продукції. Встановлено, що поголів’я молочної худоби, виробництво молочної сировини та її надходження на переробні підприємства стабільно скорочуються. На основі порівняльного аналізу номенклатури виробництва молочної продукції та її імпорту робиться висновок, що значна частка імпортної продукції завозиться в Україну у великогабаритній тарі, фасується в упаковку вітчизняних підприємств та продається як продукція українських молокозаводів. Стверджується, що причиною збільшення виробництва вершкового масла при одночасному скороченні виробництва молочної сировини є у багатьох випадках його фальсифікація – заміна молочного жиру пальмовою олією. Висновки. Тенденція зміни кількості молокопереробних підприємств є дзеркальним відображенням загальної тенденції у харчовій промисловості України – в цілому спадний тренд із поки що нестійким зростанням, починаючи з 2017 р. Виробництво багатьох видів молочної продукції зростає. Рекордсменами зростання стали молоко і вершки, плавлені сири, йогурти тощо. Причиною збільшення виробництва вершкового масла при одночасному скороченні виробництва молочної сировини є у багатьох випадках його фальсифікація – заміна молочного жиру пальмовою олією. В Україні понад 90% виявленого фальсифікату молочної продукції припадає на вершкове масло та тверді сири.
Опис
Ключові слова
промислові підприємства, молокопереробна галузь, харчова промисловість, молочна сировина, молочні продукти, імпорт, фальсифікація, пальмова олія.
Бібліографічний опис
Мудрак Р.П. Господарська діяльність підприємств молокопереробної галузі харчової промисловості України. Український журнал прикладної економіки, 2020, Том 5, №1. С. 388-396. (0,7 д.а.)