Хвороби сочевиці

Немає доступних мініатюр
Дата
2021
Автори
Карпенко, Віктор Петрович
Мостов'як, Іван Іванович
Новікова, Тетяна Петрівна
Леонтюк, Ірина Борисівна
Заболотний, Олександр Іванович
Даценко, Анна Андріївна
Притуляк, Руслан Миколайович
Назва журналу
ISSN журналу
Назва тома
Видавець
«Сочінський М. М.»
Інструкція
Сочевиця (Lens culinaris Medik.) – рослина родини бобових, здавна відома як цінна харчова та кормова культура. Історично походить з Середньої Азії, звідки поширилася до Індії, Китаю, а згодом і до Європи, Америки та Австралії. Сьогодні основними виробниками сочевиці є Індія, Пакистан, Туреччина, Сирія, Китай, Йорданія, Іран та Північна Америка. Варто підкреслити, що саме у Північній Америці площа вирощування сочевиці складає близько 50% від світової. В Україні, до середини минулого століття, площа під цією культурою становила майже 100 тис. га, але в 60-х роках її посіви різко зменшилися і сочевицю було майже забуто. Проте, на початку 1990-х років сочевиця стала однією з провідних культур експортного спрямування і набула популярності та рентабельності останніми роками. Вирощується переважно в умовах Лістостепу та Степу. Площі під сочевицею в Україні поступово збільшуються: у 2016 році було засіяно близько 8 тис. га, а в 2017 – близько 20 тис. га. Урожайність зерна становить 11–15 (у рідкісних випадках – до 30) центнерів з гектару. В основному, сочевицю вирощують у Полтавській, Харківській, Сумській, Вінницькій та Тернопільській областях.Проте, ця культура уражується рядом збудників грибних, бактеріальних, фітоплазмових і вірусних збудників хвороб. Слід підкреслити, що досить часто спостерігають і змішані інфекції, які можуть бути спричинені як представниками різних класів живих організмів, так і різними збудниками одного класу. Зміна клімату та інтенсивні технології ведення аграрного виробництва призводять до зміни спектрів патогенів, що паразитують на сочевиці у певному регіоні, та вимагають зміни стратегії контролю збудників хвороб цієї бобової культури. Окремою проблемою розглядається процес трансформації несприятливих абіотичних і біотичних факторів, зокрема посилення шкодочинності хвороб, які раніше були невідомі або малопоширені в Україні. Представлена монографія базується на багаторічному досвіді, дослідженнях і вивченні збудників хвороб сільськогосподарських рослин, зокрема, сочевиці, фахівцями відділу фітопатогенних бактерій Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, кафедри біології Уманського національного університету садівництва, Інституту кормів та сільського господарства Поділля Національної академії аграрних наук (НААН), Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. У ній об’єднано інформацію щодо збудників грибних, бактеріальних, фітоплазмових і вірусних збудників хвороб сочевиці, які поширені в Україні та у світі, проаналізовано шкідливість хвороб та окреслено можливості контролю їх збудників.
Опис
Ключові слова
сочевиця, бактеріальні хвороби, вірусні хвороби, грибні хвороби, фітоплазмози, біотехнології профілактики хвороб сочевиці
Бібліографічний опис
Хвороби сочевиці: монографія / В. П. Карпенко, І. І. Мостов’як, Т. П. Новікова, І. Б. Леонтюк, О. І. Заболотний, А. А. Даценко, Р. М. Притуляк, Г. Б. Гуляєва, І. П. Токовенко, Л. А. Пасічник, Л. М. Буценко, Т. Т. Гнатюк, С. В. Пида, І. Г. Будзанівська, О. В. Шевченко, С. І. Колісник, В. Ф. Петриченко, О. А. Демченко, В. П. Патика. За редакцією В. П. Карпенка. Умань: Видавець «Сочінський М. М.», 2021. 112 с.