Гербарні збори інтродуцентів, зроблені Й.К. Пачоським в Уманському Царициному саду (1885-1886 рр.)

Немає доступних мініатюр
Дата
2018
Автори
Чорна, Галина Анатоліївна, Тетяна Василівна Мамчур
Назва журналу
ISSN журналу
Назва тома
Видавець
НДП «Софіївка» НАНУ, 2018
Інструкція
У статті наведено перелік невідомих на сьогодні ранніх гербарних зборів Й. Пачоського, знайдених у складі історичного гербарію УНУС (UM). За сучасною ботанічною номенклатурою (Plant List) ці збори включають 119 видів, 97 родів і 54 родини із відділівPinophyta та Magnoliophyta. Гербарій зібрано Й. Пачоським у 1885-1886 рр. в оранжереях підпорядкованого Уманському училищу землеробства та садівництва Царициного саду (Ex calolaris Umaniense) та розсаднику квітково-декоративних рослин училища (Ex horto botanico Umaniense). Проаналізовані нами гербарні збори та «Прейскурант рослин і насіння Уманського Царициного саду» (Prejskurant…, 1885) дозволяють констатувати, що асортимент оранжерейних і тепличних рослин цього саду наприкінці ХІХ ст. нараховував близько 700 таксонів, квітниководекоративних рослин незахищеного ґрунту – близько 200. Крім того, сад пропонував багатий асортимент садивного матеріалу плодових і декоративних дерев і кущів. Гербарні зразки містять ранні автографи Й. Пачоського. Ним власноруч зазначено латинські назви виду та родини, в окремих випадках синоніми. Вказана також батьківщина оранжерейних рослин: Австралія (Нова Голландія), Південна Африка (Мис Доброї Надії), Південна Європа, Балеарські, Канарські, Ново-Гебридські острови, Східна Індія, Китай, Японія, Бразилія, Мексика, Перу, Чилі, тобто в оранжереях досить широко була представлена флора тропічних (як палеотропіків, так і неотропіків) і субтропічних регіонів. Опрацьований гербарій вказує на інтерес Й. Пачоського не лише до видів природної флори, а і до інтродуцентів субтропічного та тропічного походження. Крім того, цей гербарій є документальним свідченням щодо складу колекцій Уманського Царициного саду в кінці ХІХ ст.
Опис
Ключові слова
Й. К. Пачоський, гербарні збори, історичний гербарій Уманського національного університету садівництва (UM), оранжереї Уманського Царициного саду
Бібліографічний опис
Чорна Г.А., Мамчур Т.В. Гербарні збори інтродуцентів, зроблені Й.К. Пачоським в Уманському Царициному саду (1885-1886 рр.) / Зб. Наук. пр. Автохтонні та інтродуковані рослини. НДП «Софіївка» НАНУ, 2018. Вип. 14.С. 95-104.