Органолептична оцінка груш сорту Яніс залежно від строку збору, післязбирального охолодження й обробки інгібітором етилену.

Немає доступних мініатюр
Дата
2020
Автори
Дрозд, Ольга Олександрівна
Мельник, Олександр Васильович
Назва журналу
ISSN журналу
Назва тома
Видавець
Таврійський науковий вісник
Інструкція
В роботі наведено результати органолептичної оцінки груш сорту Яніс після чотирьох і шести місяців холодильного зберігання, залежно від строку збирання, післязбирального охолодження та післязбиральної обробки 1-метилциклопропеном (1-МЦП). Дослідження проводили на кафедрі плодівництва і виноградарства Уманського національного університету садівництва, плоди відбирали в фермерському господарстві «Яніс» Хотинського району Чернівецької області. Плоди заготовляли в два строки – перший, з настанням збиральної стиглості (початок збиральної стиглості, масовий збір) і другий – на тиждень пізніше (повна збиральна стиглість, запізнілий збір), беручи до уваги щільність м’якуша, вміст сухих розчинних речовин та йод-крохмальну пробу. Після заготівлі частину плодів одразу охолоджували за температури 5±1 °С та відносної вологості повітря 85–90 % (негайне охолодження), іншу частину охолоджували після 24-годинної експозиції за температури 18…20 °С і відносної вологості повітря 55…60 % (затримка охолодження). Наступного дня плоди обробляли 1-МЦП дозою 500 ppb (0,034 г/м3 препарату Смарт Фреш). Дегустацію проводила постійна комісія з 10 осіб після чотирьох, шести місяців зберігання і семидобової експозиції в кімнатних умовах за температури 18–20 °С та відносної вологості 55…60 % (shelf-life). Після чотирьох місяців зберігання за температури 2±0,5 °С і семидобової експозиції за температури 18–20 °С встановлено, що строк збору, режим охолодження й обробка 1-МЦП не впливають на зміну аромату, соковитості і маслянистості плодів. Твердість і хрусткість вища у плодів, охолоджених із 24-годинною затримкою й оброблених 1-МЦП. Затримка охолодження забезпечує на 0,8 бала вищу солодкість, а плоди масового збору на 0,4 бала кисліші. Загальна оцінка вища у плодів, охолоджених із 24-годинною затримкою. Строк збору не впливає на аромат і загальну оцінку груш після шести місяців холодильного зберігання, а твердість і хрусткість не залежать від строку збирання та режиму охолодження. Затримка охолодження й обробка 1-МЦП забезпечують на 1,2–1,6 бала вищий рівень аромату, а твердість і хрусткість відповідно на 1,8 та 1,6 бала вищі у продукції з післязбиральною обробкою 1-МЦП. Плоди запізнілого збору, охолоджені із затримкою й оброблені 1-МЦП, більш соковиті, солодші, кисліші і маслянисті. Незалежно від строку збору, загальна оцінка на 1,8 бала вища у плодів, охолоджених із затримкою, та на 2,4 бала вища в оброблених 1-МЦП після збирання. Ключові слова: Яніс, строк збору врожаю, затримка післязбирального охолодження, 1-метилциклопропен, зберігання, органолептична оцінка.
Опис
Ключові слова
Яніс, строк збору врожаю, затримка післязбирального охолодження, 1-метилциклопропен, зберігання, органолептична оцінка
Бібліографічний опис
Дрозд О. О., Мельник О. В. Органолептична оцінка груш сорту Яніс залежно від строку збору, післязбирального охолодження й обробки інгібітором етилену. Таврійський науковий вісник. Серія «Землеробство, рослинництво, овочівництво та баштанництво». 2020. № 111. С. 69–76. DOI https://doi.org/10.32851/2226-0099.2020.111.9