DSPACE допомога

Зміст допомоги:

Закрити вікно
Звичайний перегляд
Пошук
Фонди
Колекції
Реєстрація користувача
Відправка матеріалу в сховище
Формати файлів
Вказівники
Мій архів матеріалів
Редагування профілю
E-MAIL підписка на нові надходження
 

DSpace приймає, розподіляє та зберігає електронні наукові документи. У сховищі ви можете знайти статті, наукові дослідження, препрінти, наукові доповіді і таке інше в різноманітних цифрових форматах. Вміст сховища розширюється по мірі додавання нових фондів та колекцій.

Вміст архіву організовано навколо фондів, які можуть відповідати адміністративно-територіальним одиницям, таких як школи, відомства, лабораторії чи дослідницькі центри. У кожному фонді може бути необмежена кількість підфондів і необмежена кількість колекцій. Кожна колекція може містити будь-яку кількість матеріалів.


Звичайний Перегляд на початок

Звичайний Перегляд дозволяє переглянути список матеріалів в певному порядку:

Перегляд по Фондам та зібранням проходить через фонди та зібрання в алфавітному порядку і дозволяє побачити підфонди та колекцій у рамках кожного зібрання.

Перегляд по Заголовку дозволяє переміщуватися в алфавітному порядку по списку усіх назв елементів в архіві.

Перегляд по Автору дозволяє переміщуватися в алфавітному порядку по списку всіх авторів документів в архіві.

Перегляд по Темі дозволяє переміщуватися в алфавітному порядку по списку всіх тем в архіві.

Перегляд по Даті випуску дозволяє переміщуватися по списку всіх елементів архіву в хронологічному порядку.

Ви можете підписатися в системі, якщо ви:

Подання матеріалу в архів (Submit) - це функція архіву, що дозволяє користувачам додати матеріал в архів. Процес подання включає в себе заповнення інформації про елемент у формі метаданих і завантаження файлу(ів). Для кожного фонду та колекції може бути встановлена власна політика подачі матеріалів.

Мій архів матеріалів - це персональна сторінка, що підтримується для кожного користувача. Ця сторінка може містити список матеріалів, які знаходяться в процесі реєстрації для даного користувача або список завдань, які потребують його уваги, таких як редагування, рецензування чи перевірка.

Обліковий запис дозволяє змінити ваш пароль.

Про DSpace - інформація про проект DSpace.


Пошук на початок

Пошук та перегляд документів доступний для всіх користувачів (в тому числі без авторизації) за різноманітними параметрами через панель меню Перегляд (Browse):

Через поле «Шукати в архіві» (Search DSpace) реалізується контекстний пошук, що включає пошук серед текстів, прикріплених файлів, анотацій та назв публікацій.

Уточнюючий пошук в полі «Шукати в архіві» (Search DSpace)  дозволяє поєднувати декілька полів та ознак – за спаданням/зростанням, кількістю результатів на сторінці, використовувати оператори (наприклад, Містить (Contain), Дорівнює (Equals) та ін.). Зміна параметрів пошуку здійснюється натисканням на кнопку «Оновити» (Update).

Для перегляду публікації необхідно вибрати відповідний заголовок в спискові. Представлення даних у сховищі може бути на будь-якій мові. 

Кнопка «Перегляд статистики» надає інформацію про відвідування ресурсу, скачування файлів та кількість переглядів публікації.

Щоб обмежити пошук певним фондом чи колекцією перейдіть у відповідний фонд чи колекцію і там розпочніть пошук.

DSpace репозиторій використовує Jakarta Lucene пошукову систему. Нижче приведені деякі рекомендації для пошуку:

Як здійснюється загальний пошук
Введене слово чи слова будуть шукатися в назвах заголовків, авторів, в описах матеріалів, в серіях та інших ідентифікаційних полях запису для електронних матеріалів.

Що не шукається - стоп-слова
пошукова система ігнорує певні слова, що часто трапляються в мові, але не мають значення для пошуку. Наприклад:

"a", "and" , "are" , "as" , "at" , "be" , "but" , "by" , "for" , "if" , "in" , "into",

"is" ,"it" ,"no" , "not" , "of" , "on" , "or" , "such", "the" , "to" , "was"

Скорочення
Використовуйте зірочку (*) після частини слова, щоб отримати слова з усіма можливими закінченями, наприклад:

   поверне selects, selector, selectman, selecting.

Автоматичне розширення пошукового списку слів
Пошукова система автоматично розширить пошук слів в різноманітних формах - у однині чи множині, в минулому часі ... і таке інше.

Пошук фраз
Для пошуку у відповідності до фрази, використовуйте кавички (") навколо фрази.

Пошук за точною відповідністю
В такому разі ставте знак плюса (+) перед словом, якщо воно обов"язково має з"явитися в результатах пошукової видачі. Наприклад, в наступному пошуку слово "training" не обов"язкове, але слово "dog" обов"язково має бути в пошуковій видачі.

Виключення матеріалів з небажаними словами
Поставте знак мінуса (-) перед словом, якщо воно не повинно з"явитися в пошуковій видачі. Як альтернатива, можна використовувати NOT. Це може скоротити список небажаних матеріалів у видачі. Наприклад, з пошуком

  чи  

отримаєте матеріали, що містять слово "training", за виключенням тих, що містять слово "cat".

Логічний (бульовий) пошук

Наступні оператори логіки (бульові оператори) можна використати для комбінації пошукових фраз. Зверніть увагу, вони мають бути надрукованими великими літерами!

AND - у видачі будуть матеріали, що містять тільки дану комбінацію слів.

у видачі будуть матеріали, щомістять обидва слова "cats" та "dogs".

OR - у пошуковій видачі будуть матеріали, що містять хоча одне із вказаних в спискові слів

у видачі будуть матеріали, що містять слова "cats" або "dogs".

NOT - виключає з пошуку матеріали, що містять слово після цього оператора

видає матеріали, що містять слово "training" за виключенням тих, що містять слово "cat".

Дужки використовуються у пошукових запитах для групування в набори пошукові фрази


Фонди на початок

Структура електронного сховища DSpace побудована навколо фондів, які можуть відповідати адміністративним одиницям такі як школи, департаменти, лабораторії, факультети, кафедри і таке інше. В рамках кожного фонду може бути необмежена кількість підфондів та колекцій. В свою чергу колекції містять необмежену кількість електронних матеріалів. Така структура надає гнучкості в побудові фондів в залежності від потреб та політик, які визначаються наступним:

Кожний фонд містить власну початкову сторінку, що відображає інформацію про фонд, новини чи посилання, а також список підфондів та колекцій фонду.


Колекції на початок

Фонди репозитарію можуть містити необмежену кількіть колекцій з матеріалами. Колекціям можуть призначатися різноманітні політики.

Кожна колекція містить свою власну початкову сторінку, де відображена певна інформацію про колекцію, новини чи посилання.


Реєстрація користувача на початок

Для реєстрації в електронному сховищі на головній сторінці натисніть кнопку "Зареєструватися" (1)


У новому вікні введіть адресу своєї електронної пошти (1) та натисніть кнопку "Зареєструватися" (2)


У відповідь система проінформує про відправку на вказану адресу електронного листа.


Для завершення реєстрації перейдіть за вказаним у листі посиланням. Крім того, для отримання доступу до розміщення матеріалів необхідно у відповідь надіслати електронний лист з інформацією про себе, вказавши:

- прізвище, ім"я, по-батькові

- посаду

- підрозділ УНУС


Дочекайтеся листа з повідомленням про право розміщувати матеріали в певній групі чи групах.


Відправка матеріалу в сховище на початок

Авторизуйтесь в системі

Перейдіть на сторінку "Мій архів матеріалів“ (1). Натисніть кнопку «Відправити новий матеріал“ (2).

Виберіть колекцію.

У спискові будуть колекції до яких Вам надано доступ.

Зупинка під час процесу відправки матеріалу:

В любий момент процес відправки можна призупинити та зберегти пророблену роботу, щоб її продовжити іншим разом. Щоб призупинити необхідно натиснути кнопку "Відміна/Зберегти" в кінці сторінки. Внесені вами дані будуть збережені і ви зможете повернутись до процесу відправки в любий час. На сторінці "Мій архів матеріалів" у вас буде нагадування, що відправку матеріалу ще не завершено. Якщо ви випадково перервали процес відправки матеріалу завжди його можна поновити з сторінки "Мій архів матеріалів". Також в будь-який момент ви можете відмовитись від відправки матеріалу.

Індикатор проходження процесу відправки матеріалу:

На початку сторінки відправки матеріалу можна побачити 6 прямокутників, що відображають кроки процесу відправки матеріалу в сховище. По мірі того, як ви проходите етапи процесу відправки, ці прямокутники змінюють колір.

Клацніть кнопку "Далі", щоб продовжити, чи "Відміна/Зберегти", щоб зупинитись та зберегти чи відмінити відправку взагалі.


ВІДПРАВКА: Опишіть ваш матеріал на початок розділу на початок

Інформація, що далі буде внесена, формує метадані для вашого матеріалу і робить можливим для користувачів знайти його за допомогою системи пошуку. Чим більше метадані містять інформації, тим легше потім користувачеві його знайти в сховищі. Тому прохання, приділити увагу і час даному етапу внесення матеріалу.

Обов’язково вкажіть автора. Автором може бути особа, організація чи служба, що відповідальна за створення вмісту матеріалу. Клацаючи на кнопці "Додати ще" можна додати більше одного авторa.

Введіть повну назву для матеріалу. Всі матеріали в сховищі обов’язково повинні мати заголовок!

Дата видання (Date of Issue): це поле є обов’язковим. Якщо матеріал публікується вперше, введіть поточну дату. Якщо матеріал вже публікувався, введіть дату, коли це сталося. Якщо ви не знаєте місяця, то залиште поле порожнім інакше виберіть місяць з випадаючого списку. Якщо не знаєте день, то залиште поле порожнім. Як мінімум вкажіть рік.

Видавництво (publisher): Введіть назву видавництва даного матеріалу.

Дані для посилання (citation): Введіть дані для посилання якщо це була стаття в журналі чи частина більшої роботи, наприклад, розділ в книзі. Для журнальної статті, вкажіть назву журналу, номер тому, дату, сторінку. Для розділу книги, вкажіть назву книги, місце видавництва, назву видавництва, дату та сторінку.

Серії чи доповідь № (Series/Report No.): Деякі колекції сховища це номеровані серії такі як технічні доповіді чи наукові роботи.

Ідентифікатори (Identifiers): Якщо відомо унікальне число чи код, що ідентифікує даний матеріал в деякій системі, то бажано його ввести. Виберіть із випадаючого списку.

В спискові:

Govt.doc # - Номер державного документу - наприклад NASA SP 8084

ISBN - International Standard Book Number - наприклад 0-1234-5678-9

ISSN - International Standard Serial Number - наприклад 1234-5678

ISMN - International Standard Music Number - наприклад M-53001-001-3

URI - Universal Resource Identifier - наприклад http://www.dspace.org/help/submit.html

Other - Унікальний ідентифікатор призначений матеріалові у системі, що не згадана вище.

Тип (Type): Виберіть тип роботи (чи жанр), що найкраще відповідає вашому матеріалові. Щоб вибрати декілька значень при виборі утримуйте натиснутою клавішу "ctrl" чи "shift".

Мова (Language): Виберіть мову згідно до змісту матеріалу. Якщо матеріал не текстовий документ чи у списку відсутня необхідна мова - виберіть опцію N/A .

Щоб продовжити клацніть кнопку "Далі", чи "Відміна/Зберегти", щоб відправку призупинити та зберегти чи відмовитись від неї.


ВІДПРАВКА: Опишіть ваш матеріал - Сторінка 2 на початок розділу на початок

Ключові слова (Subject Keywords): Введіть ключові слова, які адекватно опишуть ваш матеріал, від широкого до вузького розуміння. Більше слів задасте - більш ймовірно, що користувач знайде ваш матеріал через пошук. Використовуйте лише одне поле для одного ключового слова чи фрази. Клацаючи кнопку "Додати ще" отримуєте бульше полів для введення ключових слів.

Анотація (Abstract):

Ви можете скопіювати та вставити чи надрукувати анотацію. Анотація не має обмежень на довжину тексту. Для зручності кінцевих користувачів та ефективності пошуку рекомендується включати анотацію.

Спонсори (Sponsors):

Якщо матеріал є результатом спонсорованих досліджень, ви можете вказати інформацію про спонсора(ів). В це поле інформація заноситься в довільній формі.

Опис (Description):

Тут можна ввести будь-яку іншу інформацію, що описує матеріал, чи коментарі, що будуть цікавими для користувачів.

Щоб продовжити клацніть кнопку "Далі", чи "Відміна/Зберегти", щоб відправку призупинити та зберегти чи відмовитись від неї.


ВІДПРАВКА: завантаження.

Натиснути кнопку "Вибрати файл" і відкриється вікно, що відобразить доступні файли на вашому комп’ютері. За допомогою провідника серед дисків, папок та файлів знайдіть ваш файл, що необхідно завантажити. Подвійним натисканням виберіть файл і його назва з’явиться у полі. Вибравши файл, натисніть "Далі", щоб продовжити.

ВІДПРАВКА: перевірка відправки

На цій сторінці ви можете переглянути інформацію, яку ввели для опису матеріалу. Для редагування інформаціїї, натисніть кнопку справа від поля. Якщо вас все влаштовує, то натисніть кнопку "Далі" для переходу на наступний крок.


ВІДПРАВКА: Ліцензія

Сховище на основі DSpace в своїй роботі вимагає погодження з ліцензією на не ексклюзивне розповсюдження перед тим як ваш матеріал з’явиться в ньому.

ВІДПРАВКА: завершення процедури

При успішному завершенні попередніх кроків залишається пройти workflow-процедуру, якщо вона установлена для колекції. Деякі колекції вимагають щоб процес відправки матеріалу проходив через етап редагування чи рецензування. Інші колекції можуть одразу прийняти відправлений матеріал. Як тільки матеріал приймається і стає частиною сховища, Ви отримаєте електронною поштою повідомлення про це або про те, що матеріал не прийнято чи є проблеми з відправкою. Статус відправки матеріалу можна перевірити на сторінці "Мій архів матеріалів".


Надання матеріалу обмеженого доступу.

Для надання матеріалу обмеженого доступу, тобто доступ стає можливим по паролю окремим категоріям користувачів, необхідно звернутися до адміністрації сховища. Це зв’язано з тим, що користувач не в змозі створювати та наповнювати групи для доступу, що є функцією лише адміністратора системи.


Редагування метаданих та видалення матеріалу.

Після того як матеріал прийнято в систему, видалити чи редагувати його метадані може лише адміністратор розділу.


ВІДПРАВКА: Формати файлів на початок розділу на початок

Для правильної архівації та надання доступу до файлу, необхідно знати в якому форматі відправляється файл, наприклад, "PDF", "HTML" чи "Microsoft Word". Якщо система не може автоматично розпізнати формат файлу, вам запропонують його описати. Якщо формат є в запропонованому спискові - виберіть його і натисніть "Submit". Якщо ви не знаходите формат свого файлу, то виберіть "format not in list" та опишіть формат у текстовому полі нижче. Правильно вкажіть назву додатку, який ви використали для створення вашого файлу, та його версію. Наприклад, "Autodesk AutoCAD R20 для UNIX".

Докладніша інформація по форматах: Формати, що підтримуються в DSpace.


Чек-суми

DSpace генерує MD5 чек-суми для кожного фалу, що зберігається в сховищі; чек-суми використовуються системою для періодичної перевірки інтегрованості файлів (чек-суми файлів не повинні змінюватися). Ви можете використовувати ці чек-суми для перевірки правильності завантаження ваших файлів.

Якщо бажаєте перевірити файл використовуючи чек-суму, натисніть "Show checksums" на сторінці "Завантажений файл". Згенерована DSpace MD5 чек-сума з"явиться справа від кожного завантаженого вами файлу. Далі вам потрібно використати на вашому комп"ютері програму, щоб згенерувати чек-суми для ваших файлів і порівняти. На більшості UNIX-подібних системах (включаючи Mac OS X), використовуйте програму md5sum. Наприклад, наберіть "md5sum MYFILE" для кожного файлу, що треба перевірити. Для Windows , MD5 інструменти доступні безкоштовно: спробуйте md5 (з http://www.fourmilab.ch/md5/), чи md5sum, доступний через пакет текстових утиліт в Cygwin (http://www.cygwin.com/). Всі ці утиліти необхідно запускати з вікна командного рядка чи терміналу.


Вказівники на початок

Коли ваш матеріал стає частиною сховища, йому присвоюється постійний URL. Це значить, що цей ідентифікатор не зміниться, коли система мігрує чи в неї вносяться зміни. Електронне сховище DSpace призначене для підтримки інтегрованості такого ідентифікатора і тому ви можете безпечно використовувати його для посилання в ваших друкованих статтях, книгах чи інших засобах комунікації. Наші постійні URL-и зареєстровані в Handle System, це глобальна система призначення, управління та визначення постійних ідентифікаторів, які відомі як "вказівники" для електронних ресурсів в мережі Інтернет. Система вказівників обслуговується Corporation for National Research Initiatives (CNRI).


Мій архів матеріалів на початок

Якщо ви авторизований користувач сховища чи відповідальний за сховище чи окрему колекцію у вас буде доступ до сторінки "Мій архів електронних ресурсів". На цій сторінці ви знайдете:


Редагування профілю на початок

Ця сторінка дозволяє змінювати інформацію про вас. Щоб змінити персональні дані ви повинні пройти аутентифікацію (авторизуватись).


E-MAIL підписка на нові надходження на початок

Користувачі сховища можуть підписатися на отримання повідомлень електронною поштою про нові надходження в репозиторій. Підписатися можна на необмежену кількість колекцій. Щоб підписатися необхідно:ПОДАЛЬША ДОПОМОГА...

на початок

При необхідності допомоги звертайтеся до адміністрації сховища.

Щоб отримати загальну інформацію та новини про DSpace відвідайте DSpace Web-сайт.