Кафедра економіки

Постійний URI для цієї колекції

Огляд

Останні матеріали

Зараз показується 1 - 5 з 209
  • Матеріал
    РИЗИКИ СОЦІАЛЬНОЇ СТАЛОСТІ АГРАРНОГО ВИРОБНИЦТВА УКРАЇНИ
    (УНУС, 2024-07) Мудрак Руслан Петрович, Андрусяк Наталія Олександрівна
    В статті досліджуються ризики забезпечення соціальної сталості аграрного виробництва України. Встановлено факт стійкого скорочення чисельності сільського населення країни. Доводиться, що депопуляція сільських територій відбувається за рахунок природного скорочення їх жителів та міграції. Стверджується, що продовження даної тенденції несе ризики скорочення трудового потенціалу аграрного виробництва, виникнення дефіциту трудових ресурсів, скорочення виробництва окремих видів сільськогосподарської продукції, що повністю або у значній мірі виробляється в господарствах населення. Останнє зумовить їх дефіцит на внутрішньому ринку та посилить потенціал продовольчої небезпеки. В умовах гострого дефіциту фінансових ресурсів пропонується ширше залучення сільських громад до участі в грантових конкурсах за рахунок надання організаційної та методичної допомоги у розробці та поданні заявок на конкурс, формуванні звітності у разі перемоги та освоєнні грантових коштів тощо.
  • Матеріал
    ІНВЕСТИЦІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО АГРАРНОГО ВИРОБНИЦТВА УКРАЇНИ: СТАН ТА КЛЮЧОВІ РИЗИКИ
    (Ефективна економіка, 2024-02) Мудрак Руслан Петрович
    В статті досліджується сучасний стан інвестиційного забезпечення аграрного виробництва України. Встановлено наявність відносно стійкого прямого зв’язку між обсягами інвестицій та пропозицією сільськогосподарської продукції. Доведено, що падіння обсягів капітальних інвестицій в сільське господарство співпадало в часі із періодами скорочення загальної ділової активності, спричиненої міжнародною фінансовою кризою, двома етапами військової агресії росії та пандемією COVID-19. Стверджується, що фактичний обсяг інвестицій не може забезпечити стійкого зростання аграрного виробництва. Розраховано нормативну потребу в щорічних інвестиціях на рівні 110 млрд. грн.Стверджується, що головними факторами, що створюють підвищені ризики інвестицій в аграрне виробництво України є: російська військова агресія, недовіра до судової системи, розповсюджена корупція, монополізація ринків та захоплення влади олігархами, недостатній рівень прозорості середніх та великих субʼєктів агробізнесу, низька здатність до кооперації українських фермерів, низька культуру ведення бізнесу.
  • Матеріал
    РОЛЬ ДЕРЖАВИ У МІНІМІЗАЦІЇ РИЗИКІВ В АГРАРНІЙ СФЕРІ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
    (Видавничий дім «Гельветика», 2024-09) Соколюк С.Ю. ; Смолій Л.В. ; Жарун О.В.
    Аграрна сфера економіки є одним із найважливіших секторів економіки України та відіграє ключову роль у продовольчій безпеці як країни, так і в глобальному масштабі. Однак, сучасні виклики, такі як зміни клімату, економічна нестабільність та політичні загрози, зокрема викликані війною, створюють суттєві ризики для стабільного розвитку аграрної галузі. Це підкреслює важливість управління ризиками в сільському господарстві. Дослідження зосереджене на ідентифікації основних ризиків, що впливають на аграрний сектор України, і розглядає можливі напрями мінімізації цих ризиків шляхом державного регулювання та підтримки, включаючи розвиток страхування, інвестиції в інфраструктуру та логістику, підтримку освіти та науки працівників галузі, інновації, фінансову підтримку аграрних підприємств у вигляді кредитів, субсидій тощо та екологічні програми.
  • Матеріал
    Концепція продовольчої безпеки: теорія і українська практика
    (ФІНАНСОВО-КРЕДИТНА ДІЯЛЬНІСТЬ: ПРОБЛЕМИ ТЕОРІЇ ТА ПРАКТИКИ, 2024-02-29) Мудрак Р., Лагодієнко В., Осіпова А., Фротер О., Соколюк К.
    Метою роботи є дослідження діючої концепції продовольчої безпеки України для встановлення її відповідності актуальним викликам функціонуванню національної продовольчої системи та обґрунтування першочергових заходів у рамках національної продовольчої політики. Робиться припущення, що головним викликом продовольчій безпеці громадян країни є низький рівень їхніх доходів, що спричиняє недостатній обсяг споживання їжі та надмірні витрати на придбання продовольства. На основі міжнародних порівнянь таке припущення підтверджується. За допомогою лінійної множинної регресії визначаються кількісні параметри впливу обсягів сільськогосподарського виробництва та розміру подушових доходів домогосподарств на економічну доступність продовольства. Зроблено прогноз про досягнення середнього для ЄС показника розміру частки витрат на продуктихарчування та безалкогольні напої в структурі сукупних витрат домогосподарств. Робиться висновок про необхідність застосування передового досвіду США з підтримання та стимулювання продовольчого попиту за допомогою програми SNAP
  • Матеріал
    ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ВИРОБНИЦТВА В УМОВАХ СТАЛОГО ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ
    (Умань : Уманський національний університет садівництва, 2024-10) Осіпова Алла Анастасіївна
    Сільське господарство є ключовою галуззю економіки України, яка забезпечує продовольчу безпеку країни та впливає на соціально-економічний розвиток регіонів. У сучасних умовах сталого економічного розвитку важливим завданням є створення ефективних механізмів державного регулювання, що сприятимуть екологічно безпечному та економічно стабільному виробництву. Сталий розвиток вимагає поєднання економічної ефективності, соціальної справедливості та екологічної відповідальності. Державна підтримка аграрного сектора має забезпечити конкурентоспроможність сільськогосподарських підприємств, водночас мінімізуючи негативний вплив на довкілля. У цьому контексті важливо дослідити існуючі механізми державного регулювання та їхню ефективність в умовах сталого розвитку, а також вивчити міжнародний досвід у цій сфері для адаптації його до українських реалій